BACKSTAGE: Skandály, které otřásly hudebními cenami

Nevhodné projevy, narušení vystoupení, kontroverzní vyškrtnutí, rasismus i cena pro rapery s antisemitistickými texty. Hudební ceny jsou lemovány skandály, které často vyvrcholily ukončením jejich předávání. A to nejen v České republice.

Píše se 12. duben roku 2018, když v Berlíně probíhá předávání prestižních Echo Awards, jejichž historie sahá až do roku 1992. Během ceremoniálu vystupuje Kylie Minogue, Rita Ora, Liam Payne, Jason Derulo a své Despacito předvádí Luis Fonsi. Během slavnostního ceremoniálu se vyhlašují výherci 22 kategorií. Nejvíc boduje Ed Sheeran, který vyhrává hned čtyři kategorie. V dalších kategoriích vítězí také P!nk, Imagine Dragons, Robin Schulz či Die Toten Hosen.

Největší pozornost však tentokrát míří k vítězi hiphopové kategorie, kterým se stává dvojice raperů Kollegah & Farid Bang s albem Jung Brutal Gutaussehend 3. Na něm jsou ale songy zjevně bagatelizující hrůzy holokaustu. ‘Mé tělo je vyrýsovanější než vězňů z Osvětimi‘ či ‘Udělej zas nějaký holokaust, přijď s Molotovovým koktejlem’ zní na nahrávce z úst oceněných raperů.

Rozhodnutí Deutsche Phono-Akademie (Německé akademie nahrávacího průmyslu), která ceny uděluje, kritizují umělci, politici a další osobnosti veřejného života. Vrácení ceny oznamují rusko-německý pianista Igor Levit, německý hudebník a grafik Klaus Voormann či berlínské kvarteto Notos Quartett. Ke kritice se připojují také představitelé německých Židů.

Pořadatelům se skandál nedaří překonat a ročník 2018 je tak pro Echo Awards osudným. “Nechceme, aby byly hudební ceny Echo považovány za platformu pro antisemitismus, misogynii, homofobii a bagatelizaci násilí,” uvádí organizátoři ve svém vyjádření. “Věci, které se udály kolem letošních cen Echo, již nelze odčinit, nicméně zajistíme, aby se taková chyba v budoucnu už neopakovala,” dodávají.

Řezník, Ortel i Janeček

Na řadu špatných rozhodnutí ‚dojel‘ také Český slavík. V roce 2013 vyřazují pořadatelé z kategorie Hvězda internetu rapera Řezníka kvůli jeho vulgárním a násilným textům. Nebýt tohoto zásahu, kategorii by vyhrál. Po jeho vyřazení získává cenu Johny Machette. Zatímco rozhodnutí pořadatelů podporuje organizace Bílý kruh bezpečí, jež pomáhá obětem kriminality a domácího násilí, někteří hudebníci kritizují Českého slavíka za cenzuru. Mezi ty nejhlasitější patří Matěj RuppertTomáš Klus.

K dalšímu skandálu se začíná schylovat již v roce 2016, kdy druhé místo v kategorii Skupina vyhrává kapela Ortel a druhé místo v kategorii Zpěvák její frontman Tomáš Ortel. Formace je přitom spojována s krajní pravicí a kritizována za xenofobní texty. Sálem se proto při předávání ceny ozývá pískot a na protest odchází muzikant Radek Banga i herečka Iva Pazderková.

Následující ročník staví pro pořadatele další překážku v podobě skupiny Ortel. Podle hlasů diváků se má kapela umístit opět na druhém místě, frontman na třetím. Pořádající agentura Musica Bohemica při analýze hlasování však dospívá k závěru, že kapela i její lídr dostali podporu nad rámec fair play, když její sympatizanti organizovali podpůrné akce na sociálních sítích. Proto kapele letošní hlasy odebírá a přiděluje jim počty z předchozího ročníku. Od kontroverzního zákroku se distancuje nejen generální partner Karlovarské minerální vody, ale také někteří umělci. Ocenění vrací Michal David i kapela Kabát.

Po těchto skandálech přerušuje na několik let Český slavík svou činnost, aby byl v roce 2021 obnoven na základě iniciativy Karla Janečka. Při hlasování se uplatňuje jeho metoda D21, ředitelem se stává Jakub Horák. Celý večer zakončuje Janečkův projev, který se vůbec netýká hudby, ale kritiky očkování proti onemocnění Covid-19, a stává se tak předzvěstí jeho kandidatury na prezidenta České republiky.

Problémové ceny Grammy

Pěknou řádku skandálů za sebou mají také kultovní Ceny Grammy, které každoročně uděluje Národní akademie hudebního umění a věd ve Spojených státech amerických za výjimečné úspěchy v hudebním průmyslu již od roku 1958. Kromě obvinění z diskriminace či korupce se museli jejich pořadatelé vypořádat třeba s tím, že udělili prestižní ocenění interpretům, kteří však na svých nahrávkách vůbec nezpívali.

Píše se 21. únor roku 1990, když v Los Angeles přebírá cenu za objev roku německé hudební duo Milli Vanilli, které se od vydání svého debutového singlu Girl You Know It’s True veze na obrovské vlně popularity. Místo očekávané druhé desky však brzy přichází odhalení, které šokuje fanoušky, ale otřásá i celým hudebním průmyslem. Duo totiž nezpívá ani jednu ze svých písniček. Při vystoupení vždy pouštěli playback a nahrávky nazpívali jiní hudebníci. Cenu Grammy proto musí po skandálním odhalení vrátit.

Více se o celé kauze dočtete v našem článku, který najdete TADY.

Kontroverze na pódiu

Vystoupení na předávání velkých hudebních cen bývají většinou hojně sledována, proto si na nich umělci dávají záležet a často se nebrání ani kontroverzi, která zajistí, že se o jejich čísle bude v médiích psát ještě několik dní poté. Připomeňme třeba dvacáté předávání cen MTV a polibek MadonnyBritney SpearsChristinou Aguilerou při svém společném vystoupení. Někdy dochází k podobným kontroverzím však nechtěně. Své by o tom mohl vyprávět třeba hudebník Bob Dylan.

Dylanova produkční společnost najímá pro jeho vystoupení na Grammy v roce 1998 několik tanečníků, aby dotvářeli atmosféru v pozadí. Během vystoupení však jeden z nich vtrhává přímo vedle Dylana. Nahý do půlky těla a s nápisem Soy Bomb napsaném na hrudi předvádí podivné taneční kreace. Dylan je očividně překvapený, organizátoři však brzy nezvaného tanečníka z jeviště mimo záznam kamer odvádějí. Později je muž identifikován jako newyorský umělec Michael Portnov.

A nejsou to jen hudební ceny, které mají problémy s podobnými skandály. O jeden z největších poprasků se totiž v roce 2017 postaraly filmové ceny Oscar. Když šli Warren Beatty a Fay Dunaway vyhlašovat nejlepší film roku, jako vítěze označili snímek La La Land. Později se však ukázalo, že šlo o omyl a že se nejlepším filmem stal Moonlight. Chybu v tomto případě však neudělali předávající, ale pořadatelé, kteří jim dali omylem do ruky obálku již vyhlášené kategorie.

2022-03-25T14:23:50+01:00 25. března 2022|Štítky: , |