Divadlo open-air: Kam v Praze za kulturou pod šir‎ým nebem?

Divadelní letní scény se stávají v České republice stále populárnějšími. K jejich popularitě paradoxně přispěla i pandemie koronaviru, která na dlouhé měsíce divadla zcela uzavřela, a teplé měsíce slibují nejen nižší počty nakažených, ale rovněž výraznější rozvolnění vládních opatření. Mnohé scény se tak rozhodly vynechat dříve běžné divadelní prázdniny a letní měsíce využít k dohnání ztrát z uplynulého období. 

Kam tedy v létě zajít do divadla? Přinášíme přehled letních divadelních scén v české metropoli. V samostatném článku již brzy přineseme i pohled do regionů.

 

Letní scéna na Vyšehradě

Amfiteátr uprostřed hradeb Vyšehradu si za svou tradiční letní scénu vybralo divadlo Studio DVA. Letos však svůj letní program rozšířilo ještě o další dvě místa. Hry uvádí také na nádvoří Libeňského zámečku a na Výstavišti v Holešovicích. 

Na letních scénách uvádí pestrý výběr inscenací. Mezi nimi například muzikál Starci na chmelu v hlavních rolích s Ivanem Luptákem, Berenikou Kohoutovou a Zlatou Adamovskou, komediální Vysavač s Bohumilem Kleplem či Revizor s Kryštofem Hádkem. Diváci se dočkají také premiéry inscenace Vše o mužích s Jánem Jackuliakem, Peterem Pechou a Tomášem Novotným. 

Kompletní program najdete TADY. 

Letní scéna na Vyšehradě, foto: Studio DVA

 

Letní scéna Divadla Ungelt 

Svou tradiční letní scénu spustilo i Divadlo Ungelt. Láká nejen na bohatý program, ale rovněž na prostředí magického hradčanského Nového Světa a na rekonstruovanou scénu. Pod Loretou bude hrát až do 13. září. 

Letní program nabízí téměř celý repertoár divadla. Diváci mohou zhlédnout komedii Poslední ze žhavých milenců se Simonou Stašovou a Petrem Nárožným, dramatizaci humoristického románu Kdokoli může dělat cokoli s Terezou Kostkovou, Jiřím Hánou a Jaromírem Noskem či grotesku o šílenství Slepice na zádech v hlavních rolích s Vojtěchem Dykem a Tatianou Dykovou. 

Kompletní program najdete TADY. 

Letní scéna Divadla Kalich 

Přímo pod Žižkovskou televizní věží má svou letní scénu od roku 2019 Divadlo Kalich, které zde uvádí inscenace v rámci programu Hvězdné léto po Žižkovskou věží. Moderní scéna je vybavena dokonce systémem rychlého zastřešení v případě nepříznivého počasí. 

Na letní scéně uvede divadlo své ověřené komediální hry – Hrdého Budžese, Saturnina, Silnici – La Strada nebo Titanic. Na programu jsou také koncerty. Vystoupí Tomáš Klus, Jaromír Nohavica, 4TET nebo Ondřej Havelka a jeho Melody Makers. Vrcholem Hvězdného léta pod Žižkovskou věží ale bude inscenace Pusťte mě ven! s Ivou Janžurovou, která má premiéru již 30. června. Nejen o zkoušení hry, kterou režíruje její dcera Sabina Remundová, nám sama herečka povídala v rozhovoru pro blog INTERGRAM.

Kompletní program najdete TADY. 

Iva Janžurová v inscenaci Pusťte mě ven!, foto: Divadlo Kalich

Letní scéna Musea Kampa 

Letní scénu na svém nádvoří otevřelo také Museum Kampa. Letos představuje premiérově inscenaci Werich v hlavních rolích s Vojtěchem Kotkem a Václavem Koptou. “Každý v této republice ví, kdo Jan Werich byl, ale jen hrstka o něm má nějaké podrobnější informace. Proto jsme se rozhodli přiblížit životní příběh této herecké legendy v představení, které má ambici především se podívat Janu Werichovi do jeho bohatého vnitřního světa,” říká producentka a autorka představení Daniela Sodomová. 

O prázdninách se na letní pódium na Kampě vrátí také Meda, hra rekapitulující život světoznámé sběratelky a mecenášky umění Medy Mládkové. Inscenace měla premiéru na stejné scéně v červnu roku 2019. 

Kompletní program najdete TADY. 

Letní scéna Hudebního divadla Karlín 

Muzikálové léto připravuje pro diváky Hudební divadlo Karlín, které svou letní scénu postavilo v areálu PVA Expo Praha – Letňany. Program na ní odstartuje se začátkem července. 

Na letňanské scéně se fanoušci hudebního divadla dočkají osvědčeného muzikálu Sestra v akci v hlavní roli s Lucií Bílou i koncertních verzí inscenací Jesus Christ Superstar a Carmen. Hlavní událostí se však stane premiéra muzikálu Rebelové v režii Filipa Renče, v němž vystoupí  Jitka Schneiderová, Jan Révai či Pavla Břínková. 

Kompletní program najdete TADY. 

Lucie Bílá v muzikálu Sestra v akci, foto: Barbora Bittnerová

Senát pro kulturu 

V rámci projektu Senát pro kulturu se horní komora rozhodla podpořit umělce, které zasáhly dopady pandemie, a nabídnout jim jako letní scénu prostory Valdštejnské zahrady. “Kultura prošla, tak jako celá společnost, nějakou formou abstinence a umělci neměli možnost se plnohodnotně realizovat a užívat si ohlas svého umění naživo,” vysvětluje iniciátor projektu a místopředseda Senátu Jiří Oberfalzer, jak vznikl nápad na projekt, který má umělcům znovu umožnit živý kontakt s diváky. 

Ve Valdštejnské zahradě tak od 3. července do 2. srpna uvedou své inscenace hned čtyři pražské scény. Vinohradské divadlo nabídne romantickou tragédii Williama Shakespeara Romeo a Julie, Dejvické divadlo hry Ucpanej systém a Vražda krále GonzagaČinoherní klub Podivné odpoledne dr. Zvonka, Boha masakrů a Lédu. Divadlo Na Zábradlí chystá hry MýceníKorespondence V+W. 

Kompletní program najdete TADY. 

Azyl78 

Výjimečný kulturní svatostánek si pro letošní sezónu připravila Jatka78. Na pražském výstavišti postavila divadelní stan, šapitó s názvem Azyl78, který se stal útočištěm nejen souborům Cirk La Putika, Dekkadancers a Amerikánky Viktora Tauše, ale i dalším spřáteleným divadlům a kulturním projektům. 

Během léta se tak pod stanem ušitým na míru cirkusovými mistry v Itálii vystřídají Divadlo pod Palmovkou, Činoherní klub, Divadlo Letí, Divadlo Husa na provázku, Městská divadla pražská, Minor i Studio Ypsilon. Chybět nebudou ani koncerty Tata Bojs a Anety Langerové. 

Kompletní program najdete TADY. 

Divadelní šapitó Azyl78, foto: Jakub Červenka/Jatka78

Letní shakespearovské slavnosti 

Královská zahrada Pražského hradu 28. června opět ožívá Letními shakespearovskými slavnostmi. Letos v premiéře představí magickou komedii Bouře v hlavních rolích se Zdeňkem Piškulou a Eliškou Křenkovou. V dalších rolích diváci uvidí Davida Prachaře, Josefa Poláška, Marka Daniela, Ondřeje Malého či Csangora Kassaie. 

Na pódium Letních shakespearovských slavností se vrátí i Hamlet v hlavní roli s Jaroslavem Pleslem a Zimní Pohádka, v níž se v roli Perdity alternují Veronika Arichteva a Eva Burešová. Chybět nebude ani inscenace v angličtině, konkrétně půjde o Sen noci svatojánské v podání Prague Shakespeare Company. 

Kompletní program najdete TADY. 

2021-06-28T16:59:23+02:00 28. června 2021|Štítky: , |