Právní rádce: Jak správně na covery s Rudolfem Leškou

Co je to cover? Co musím udělat před tím, než začnu cover verzi jiné písně nahrávat? A můžu na coveru vydělat? Nejen na tyto otázky odpovídá v prvním dílu seriálu Právní rádce dr. Rudolf Leška, advokát a přední český odborník na autorské právo.

„Cover je, zjednodušeně řečeno, přezpívání písně, kterou napsal a nahrál již někdo před vámi. Většinou jsou to oblíbené hity a songy, které všichni známe a které chce někdo z nějakého důvodu znovu nahrát a nějak se s nimi umělecky vypořádat,“ vysvětluje v úvodu Rudolf Leška s tím, že covery jsou dvojího druhu. Cover nemusí původní skladbu nijak zásadně měnit, může být nazpívána v jazyce, ve které ji zpívá původní interpret. Druhou skupinu pak tvoří covery, které k předchozímu dílu přistupují tvůrčím způsobem. Může se jednat o změnu aranžmá, český překlad a podobně.

V závislosti na tom, do jaké skupiny spadá váš chystaný cover, pak musíte postupovat při vyřizování povolení před jeho publikací. „Zatímco u coverů, které respektují původní dílo, v zásadě nepotřebujete nic jiného než nahlásit tuto nahrávku na OSA, u coverů, kde něco přepisujete nebo překládáte, potřebujete vždy souhlas hudebního nakladatele,“ upřesňuje Leška.

A jak je to s odměnami od kolektivních správců? „Pokud cover uděláte, tak nezískáte žádné tantiémy od OSA, ale získáte tantiémy z INTERGRAM, protože to bude vaše nahrávka nebo nahrávka vašeho vydavatele a vy jako výkonní umělci na ní budete mít podíl. Takže peníze od INTERGRAM jdou vám, a ne původnímu interpretovi,“ dodává Leška.

Veškeré podrobnosti najdete v přiloženém videu!

Pokud byste ocenili podobné video na jiné téma spojené s kolektivní správou, dejte nám vědět na email komunikace@intergram.cz.

2022-01-31T11:16:40+02:00 31. ledna 2022|