KAREL OCH & KRYŠTOF MUCHA: Karlovarský festival dokázal přežít politické zásahy během totality. Je to odolná akce, snad i proti koronaviru

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary bude až příští rok. Největší akce svého druhu ve střední a východní Evropě musela svůj 55. ročník přesunou kvůli vládním opatřením proti šíření koronaviru. O dopadech koronakrize na festival i o ‚náhradním programu‘ TADY VARY ve vašem kině, jsme hovořili s uměleckým ředitelem Karlem Ochem a výkonným ředitelem Kryštofem Muchou.

V jaké fázi byla příprava festivalu, když přišlo rozhodnutí o jeho posunutí na příští rok?

Kryštof Mucha: Festival není práce na několik týdnů, každý nový ročník začínáme promýšlet a připravovat již ve chvíli, kdy probíhá ten aktuální. V době, kdy jsme se museli rozhodnout, zda a jak pokračovat, jsme již byli v poměrně intenzívní fázi příprav. Programové oddělení mělo vybranou řadu filmů, probíhala jednání s filmaři, kteří by své filmy přijeli představit. Situace v dubnu byla velmi nejistá a my jsme nemohli naše rozhodnutí oddalovat. Nemůžete říct, že festival bude a za týden ho uspořádat.

Karel Och, Jude Law a Kryštof Mucha, foto: KVIFF

O jak velký finanční zásah do fungování festivalu se jedná? Může to nějak ovlivnit jeho budoucí ročníky?

Kryštof Mucha: Samozřejmě část prostředků jsme do příprav 55. ročníku již investovali. Ale jedním z faktorů, které ovlivnily naše rozhodování, byla deklarace ministra kultury Lubomíra Zaorálka, že akce, které získávají státní dotace, a tou karlovarský festival je, chce stát podpořit i v případě, že kvůli koronavirové pandemii nebudou moci proběhnout. Bude možné část dotace využít na zachování jejich existence. To nám velmi pomohlo a díky tomu můžeme připravit například i akci TADY VARY ve vašem kině, která se bude konat v kinech po celé republice.

Také město Karlovy Vary i Karlovarský kraj nás stejně jako všichni naši partneři podpořili a vyjádřili vůli nás podporovat i nadále. To pro nás znamenalo velkou vzpruhu. Takže věříme, že 55. ročník MFF Karlovy Vary proběhne v roce 2021 tak, jak jsou na něj všichni zvyklí. Karlovarský festival je největší filmovou akcí ve střední a východní Evropě. Je druhým nejstarším na evropském kontinentu. V době totality dokázal přežít politické zásahy a omezení. Je to odolná akce, snad i proti koronaviru.

Maximální povolený počet návštěvníků v divadlech, kinech i na koncertech se postupně zvedá. Od 8. června také nejsou povinné rozestupy mezi obsazenými sedačkami. Otevírají se hranice. Kdybyste měli tyto informace v době, kdy jste festival přesouvali, nerozhodli byste se přeci jen letošní ročník uspořádat alespoň v provizorní podobě?

Kryštof Mucha: To se zpětně nedá hodnotit. Rozhodovali jsme se v určité době za určitých podmínek. Měli jsme informace jak od premiéra, tak od ministrů zdravotnictví a kultury, že masové akce typu Varů v létě nebudou povolené. Ta opatření se průběžně měnila a mění, a v takové nejistotě, kdy ani nevíte, kolik lidí bude moci být v kině, se festival v určité kvalitě udělat nedá. Ani teď není zcela jisté, jak lidé zareagují, zda budou mít zájem jít do kina. My věříme, že alespoň částečně ano. Proto jsme také uspořádali akci TADY VARY ve vašem kině. Očekávali jsme, že se nám přihlásí tak čtyřicet kin. Nakonec jich je devadesát šest, což je skvělé. Věříme, že přineseme do kin zajímavou programovou alternativu.

Můžete zmínit některé z tvůrců, kteří měli na letošní ročník dorazit? Na setkání s kým jste se nejvíce těšil?

Karel Och: Letošní ročník MFF KV byl zrušen v okamžiku, kdy probíhal výběr filmů – ke zvaní obyčejně přikročíme v další fázi. Ale samozřejmě každé setkání s filmařem, který přijede do Karlových Varů představit film divákům, je jedinečné a mimořádně zajímavé. Zejména, když film prezentujeme v premiéře.

Výkonný ředitel festivalu Kryštof Mucha, foto: KVIFF

Jak to bude příští rok s filmy? Začínáte s výběrem nanovo, nebo zařadíte mimo soutěž i některé z filmů naplánované na letošní ročník?

Karel Och: Samozřejmě začneme s výběrem nanovo, nicméně do programu, zejména toho nesoutěžního, kde požadujeme pouze tuzemskou premiéru, zvážíme i filmy z jara 2020. Chceme jejich tvůrcům tak trochu vynahradit ztrátu možností promítat filmy divákům během pandemie. Není jednoduché odhadnout, jaký bude počet nových filmů. Bude to mix titulů, které jsou hotové a jejichž tvůrci se rozhodli rok počkat, s těmi, které byly před karanténou dokončeny či u nichž už začala probíhat postprodukce.

Kvůli neuskutečnění festivalu v roce 2020 přijde o mnoho milionů také město Karlovy Vary. Jak na zrušení akce reagovalo město, které patří mezi hlavní partnery akce?

Kryštof Mucha: Jak jsem již říkal, město i kraj nám vyjádřily podporu. Vážíme si toho, protože víme, že jsou všichni v nelehké situaci.

Jaké pro vás bude léto bez KVIFF?

Karel Och: Díky jedinečné akci TADY VARY bude letošní léto stejné, jako ta předchozí, tedy nádherně filmové.

Jak jste již oba zmínili, karlovarský festival připravil pro filmové fanoušky ‚náhradní program‘ TADY VARY ve vašem kině. Ten se uskuteční v kinech po celé České republice a nabídne 16 filmů. Podle čeho jste tento výběr sestavovali?

Karel Och: Dohodli jsme se na dvou projekcích denně – jedné odpolední, jedné večerní. V zahajovací a zakončovací den hrajeme pouze po jednom filmu. Vybírali jsme z filmů, které měly premiéru mezi loňským festivalem v Benátkách (září 2019) a letošním Berlinale (konec února), tedy z těch, které by se za normálních okolností octly v karlovarské sekci Horizonty. Exkluzivní výjimkou ve světové premiéře je tuzemský zástupce Meky, portrétní dokument Mira Žbirky natočený Šimonem Šafránkem, který má doma Českého lva za King Skate.

Umělecký ředitel festivalu Karel Och, foto: KVIFF

Jaký ze snímků byste zejména doporučil a proč?

Karel Och: Budeme rádi, když si diváci najdou cestu na co nejvíce z nich, nicméně zdůrazním italské Zlovolné historky z předměstí, film, který zneklidňuje a zároveň fascinuje – úžasně napsaný a zrežírovaný kus na základě velmi dramatické skutečné události. O nedostatku napětí nemůže být řeč ani v případě mexického mystického thrilleru Bez zvláštních znamení. Mnohem jemnější, leč neméně intenzivní je egyptsko-britský snímek Luxor zasazený do čarokrásných antických lokací.

Kryštof Mucha: Myslím, že se podařilo do přehlídky vybrat opravdu dobré filmy, osobně se těším na skvělý film Honey Boy, viděl jsem ho loni na festivalu Sundance. Napsal ho Shia LaBeouf a režíruje ho izraelská režisérka Alma Har’el. Rozhodně doporučuji.

Projekt proběhne v původním termínu konání festivalu, tedy mezi 3. a 11. červencem. Je ambicí TADY VARY dostat diváky zpět do kinosálů? Zatím se ukazuje, že návštěvnosti nejsou příliš vysoké.

Karel Och: Ano, rádi bychom prostřednictvím soustředěné dramaturgie, která nabízí kvalitní filmy zaměstnávající nejen mozek, ale i srdce, a nezapomínají tedy na diváka, pomohli znovunastolit důvěru v sugestivní potemnělou atmosféru kinosálu.

Máte již natočenou festivalovou znělku pro 55. ročník? Můžete prozradit nebo naznačit, kdo bude jejím protagonistou?

Kryštof Mucha: Jako každý rok si tuhle informaci necháme až na období příprav. Ale protože se letos celý svět zastavil již březnu, nemohli jsme znělku natočit a uvidíme, jaké budou možnosti.

Festival vždy zaujme silnou vizuální stránkou. Logo pro 55. ročník ještě nebylo představeno. Stihli tvůrci ze Studia Najbrt návrh loga před přesunutím festivalu připravit? A podaří se Vám jej do příštího roku utajit?

Kryštof Mucha: Věříme, že ano. Logo představujeme vždy na první tiskové konferenci v dubnu, takže to je vlastně za chvilku. 🙂

Velký úspěch každoročně sklízí festivalový merch. Neuvažovali jste o jeho prodeji během akce TADY VARY ve vašem kině?

Kryštof Mucha: Akce TADY VARY ve vašem kině je pro nás příležitostí, jak dále budovat značku festivalu a zůstat v kontaktu s diváky, kteří mají festival rádi, pravidelně na něj jezdí. Proto připravujeme i omezenou kolekci festivalového merche, která bude k dispozici v kinech, která přehlídku uvádějí.

2020-06-16T10:01:04+02:00 16. června 2020|Štítky: , |