Přehled letních festivalů 2022. Kam letos vyrazit za hudbou a jaké hvězdy do Česka přijedou? 

Po dvou sezónách, na které dopadly proticovidová opatření, se vrací desítky hudebních festivalů. Návštěvníci si tak opět mohou vybrat z pestré nabídky akcí napříč všemi žánry, kde se představí tradiční jména české scény i zahraniční hvězdy. Připravili jsme pro vás přehled toho hlavního, co se letos v českých luzích a hájích odehraje.

Česká klasika

Pokud máte rádi domácí tvorbu, určitě vás potěší následující výběr akcí. Festivalovou sezónu po dvou letech otevře Votvírák (10.-12.6.), kde zahrají mimo jiné kapely Divokej Bill, No Name a Kryštof, písničkář Jaroslav Uhlíř či současná jména českého rapu Rest a 58G. Dvacátý ročník Sázavafestu (21.-23.7.) přivítá Marka Ztraceného, Tomáše Kluse nebo Bena Cristovaa. O týden později na Benátské (28.-31.7.) oslaví jubilea legendy české i slovenské muziky. Petr Janda osmdesátiny, Paľo Habera šedesátiny a kapela Arakain 40 let. Napříč celým létem pak hudbou ožijí české a moravské historické památky na Hradech CZ.

Velká zahraniční jména

Už v půlce června se v Hradci Králové uskuteční Rock for People (15.-18.6.). Letošní ročník nabídne světové klasiky jako Green Day, Fall Out Boy či Weezer. Celofestivalové vstupenky už jsou vyprodány, ale stále je možné zakoupit jednodenní lístky. Týden na to se na pražském Výstavišti odehraje Metronome (23.-25.6.), kde se představí australský zpěvák Nick Cave and The Bad Seeds, elektroničtí Underworld nebo hudební chameleon Beck. Třetí červencový týden rozzáří unikátní industriální areál Dolních Vítkovic a celou Ostravu jeden z největších českých festivalů – Colours of Ostrava (13.-16. 7.). Kromě headlinerů The Killers, Twenty One Pilots či Martina Garrixe festival tradičně sází na žánrovou pestrost, na besedy, workshopy a diskuze. Teprve podruhé se letos bude konat Pop Messe (29.-30.7.). V prostorách brněnského fotbalového stadionu a přilehlého okolí se ukážou zahraniční i tuzemská jména elektroniky a progresivního popu jako Skepta, Bicep, Kae Tempest či WWW Neurobeat. Poslední ročník ohlásil festival Rock for Churchill (26.-27.8.), který se odehrává v západočeském Vroutku. S akcí se rozloučí elektronické duo Gus Gus, Dub FX či čeští Tata Bojs. 

Taneční hudba

V Dolních Vítkovicích se kromě Colours odehrává také největší festival elektronické hudby ve střední evropě – Beats for Love (1.-4.7.). Mezi evropsky významné akce svého druhu patří i Let It Roll (4.-6-8.), oslava žánru drum & bass s kapelou Pendulum jako největším tahounem. Pokud si chcete elektronickou hudbu užít na písku u vody, pak si nenechte ujít Macháč (19.-20.8.)

Žánrové a alternativní festivaly

Z tradičního dějiště na zámku v Hradci nad Moravicí se do Opavy letos přesune festival Slunovrat (23.-25.6.). V prostorách kláštera, univerzity, kostelů a parku se odehraje směs žánrů od kytarovek přes moderní písničkářství, elektroniku po world music. Nebude chybět ani divadlo. Punk, Ska, Hardcore či Reggae si poslechnout živě budou moct návštěvníci Mighty Sounds (8.-10.7.) na táborském letišti. Současná jména československé i zahraniční alternativní scény bude možné vidět v Tasově u Veselí nad Moravou na Besedě u Bigbítu (5.-6.8.). Fanoušci heavy metalu by pak měli zamířit do pevnosti Josefov na Brutal Assault (9.-13.8.).

Klasická hudba

Ve výčtu nesmíme zapomenout na klasickou hudbu. Smetanova Litomyšl (9.6.-5.7.) s mottem A znovu láska” letos přinese 43 hudebních pořadů rozložených do celého měsíce. Nebudou chybět přední české filharmonie, Symfonický orchestr Českého rozhlasu či rezidenční umělec Adam Plachetka. Na začátku září pak v Rudolfinu Novosvětská symfonie a Violoncellový koncert v podání Mnichovských filharmoniků zahájí Dvořákovu Prahu (8.-25.9.)

K sousedům a dál

Za hudebními zážitky se dá vyjet i do zahraničí. Mezi tradiční volby patří slovenský festival Pohoda (7.-9.7.), kam zavítají The Libertines, Wolf Alice či Flume, maďarský Sziget (10.-15.8.), který kromě exotické lokace ostrova na Dunaji nabídne také hvězdy jako Arctic Monkeys, Dua Lipa či Justin Bieber, nebo belgický elektronický svátek Tomorrowland (15.-31.7.), který se letos rozprostře hned přes tři víkendy.

2022-06-28T14:28:54+02:00 30. května 2022|Štítky: , |