DIVADLA V KORONAKRIZI: Letní scény v plném proudu a přípravy na klíčový podzim

Povedlo se divadlům přeplánovat všechny chystané projekty, nebo o nějaké diváci přijdou? Na co lákají na svých letních scénách? A co chystají pro nadcházející podzimní sezónu? Odpovědi na tyto otázky přinášíme v posledním dílu našeho seriálu DIVADLA V KORONAKRIZI. 

V úvodním dílu jsme se zaměřili na první dny po uzavření divadel a na pomoc, které se divadla dočkala od svých fanoušků. Přečíst si jej můžete TADY.

V druhém dílu jsme přiblížili náhradní program a to, jakým způsobem divadla zapojovala herce a personál během koronavirové krize. Naleznete ho TADY.

Několik měsíců uzavření divadel přineslo zástupcům divadelní scény nejen výrazné finanční ztráty, ale rovněž problémy s tím, kam přeplánovat všechna odložená představení a zda některé z chystaných projektů neodsunout na neurčito. Zástupci divadel vyhlíželi léto, které slibovalo naději v podobě letních scén. Lámat chleba se bude ale až během nadcházející divadelní sezóny, která by měla přinést řadu premiér.

Své programy nejen na léto nám představili zástupci Dejvického divadla, Divadla Unglet, divadla Studio DVA, Divadla Broadway a divadla Jatka78.

DEJVICKÉ DIVADLO

Dejvické divadlo startuje po nucené pauze až v srpnu. „Začínáme hrát 18. srpna v Lesním amfiteátru v Řevnicích, kde uskutečníme celkem 9 představení. Zbytek léta si necháváme volný, příští sezóna bude vzhledem ke kompenzacím všech zrušených termínů nabitá, a tak odpočinek bude potřeba,“ vysvětluje ředitelka Dejvického divadla Blanka Cichon. Na letní scéně budou uvedeny inscenace Ucpanej systém, Elegance molekuly či Přízraky.

Řevnický amfiteátr se stane rovněž svědkem zahájení nové sezóny divadla. „Novou sezónu zahájíme tradičně v Lesním amfiteátru v Řevnicích v rámci festivalu Lesní slavnosti divadla. V listopadu plánujeme premiéru nové inscenace VINA? v režii Ivana Trojana, kterou pro Dejvické divadlo napsal autor, s nímž Dejvické divadlo dlouhodobě spolupracuje a který pro tento titul použil pseudonym Drew Doubt,“ přibližuje Blanka Cichon chystanou hru, která měla mít původně premiéru už v květnu.

„Po této premiéře uvede svou vlastní pohybově výrazovou inscenaci členka souboru Klára Melíšková, která spolupracuje s tanečnicí, choreografkou a lektorkou tance Berrak Yedek. V jarní části sezony bude Dejvické divadlo zkoušet s významným umělcem, tanečníkem, choreografem, režisérem a autorem Petrem Zuskou,“ dodává.

Kompletní program najdete TADY.

UNGELT

Ani návštěvníci Divadla Ungelt nepřijdou o žádné z plánovaných představení. „Až do začátku příští sezóny budeme hrát souběžně na naší kamenné scéně na staré Praze a na naší Letní scéně na hradčanském Novém Světě. Neleníme,“ říká ředitel a zakladatel divadla Milan Hein.

„V příští sezóně oslavíme 25 let existence našeho divadla. Divadlo Ungelt slavnostně otevřel Miloš Kopecký 2. října 1995. Připomeneme si to i novým nastudováním hry, kterou jsme Ungelt otvírali, tedy Dobrou noc, mami. Tenkrát si v ní zahrály Květa Fialová a Jana Brejchová, tentokrát to budou Táňa Medvecká a Lucie Štěpánková,“ uvádí Milan Hein.

V srpnu se na letní scéně divadla návštěvníci dočkají třeba inscenace 4000 dnů v hlavní roli s Hanou Maciuchovou, komedie Dovolená paní Josefy, komediálního dramatu Housle či Skleněného stropu s Jiřím Langmajerem a Tatianou Dykovou.

Kompletní program najdete TADY.

Divadlo Studio DVA

„Téměř  všechny inscenace, které jsme kvůli koronaviru neodehráli, se nám podařilo přesunout na nadcházející sezónu,“ říká Tomáš Přenosil, ředitel marketingu a PR divadla Studio DVA. To odstartovalo svou letní scénu na Vyšehradě již 10. června. Na představení sem mohou návštěvníci dorazit až do 31. srpna. „Určitě bych doporučil hru Petera Quiltera Duety, která měla premiéru 15. června. V hlavních rolích vystupují Monika Absolonová a Filip Blažek, o režii se postaral Jakub Nvota,“ láká Tomáš Přenosil.

Další premiéru chystá divadlo na 19. srpna. Gogolův Revizor se poprvé představí rovněž na Letní scéně Vyšehrad. V hlavních rolích se návštěvníci dočkají Kryštofa Hádka, Bohumila Klepla, Sabiny Remundové, Ivy Pazderkové, Zuzany Kronerové či Evy Holubové, která se stará také o dramaturgii, textovou úpravu a režii inscenace. „Kvůli koronaviru jsme museli zrušit dubnovou premiéru hry Ne za každou cenu, kterou pro nás napsala Karolína Koubová. Posunula se přesně o rok na 29. dubna 2021,“ říká Tomáš Přenosil.

Na podzim pak divadlo láká na premiéru, která nese název Beckham a kterou přímo pro Studio DVA píše Petr Zelenka. V hlavních rolích vystoupí Karel Roden, Kryštof Hádek, Bohumil Klepl, Zuzana Mauréry, Elizaveta Maximová či Miroslav Hanuš. „Je to hra napsaná přímo pro naše divadlo. Zavede diváky do zákulisí britského bulváru i celebrit. Vypráví o bulvárním PR manažerovi, který na jednu stranu prodával kauzy svých klientů do médií, na stranu druhou je pak zastupoval, když se něco dělo,“ přibližuje Tomáš Přenosil.

Kompletní program najdete TADY.

DIVADLO BROADWAY

Inscenace přeplánovalo také Divadlo Broadway. O některé ale diváci možná přijdou úplně. „Plánovali jsme rozjet činohru. Chtěli jsme s Dagmar Havlovou a Karlem Dlouhým nazkoušet Madisonské mosty. To jsme nakonec kvůli situaci okolo koronaviru úplně zrušili,“ vysvětluje producent Oldřich Lichtenberg, „no a druhé představení, které je v současné době odložené, řekněme na neurčito, je dětský muzikál Ostrov pokladů, který napsal Josef Laufer. Nejen kvůli koronaviru, ale také kvůli tomu, že Josef nyní leží v nemocnici v bezvědomí, je jeho uvedení odloženo. Nechci to představení dělat bez něj.“

Divadlo Broadway nemá jako jediné z divadel v tomto seriálu svou letní scénu. „Myslím, že je jich v Praze dost a kvalitních. Jedeme ale sérii letních představení a koncertů po českém venkově, po hradech, zámcích a jiných výletních místech,“ upřesňuje Lichtenberg. Veškeré naděje tak upínají k nadcházející divadelní sezóně. „Nechci brečet, plánujeme podzim, doufám, že to dáme,“ dodává.

Divadlo Broadway na podzim plánuje 100. reprízu muzikálu Kvítek mandragory s hity Heleny Vondráčkové, který premiéroval v březnu minulého roku. V hlavních rolích vystupují Miroslav Etzler, Sagvan Tofi, Aleš Háma, Josef Carda i Jaromír Nosek. V říjnu se na prkna Divadla Broadway v obnovené premiéře vrátí i Kat Mydlář. V lednu pak divadlo představí zbrusu nový muzikál Láska nebeská složený z písniček Waldemara Matušky. V koprodukci s Hudebním divadlem Karlín pak připravuje nové nastudování muzikálu Rebelové.

Kompletní program najdete TADY.

JATKA78

Jatka78 často vítají na svých divadelních prknech tvůrce, akrobaty a herce ze zahraničí. Proto je pro ně situace stále komplikovaná. Hned několikrát muselo divadlo přesunout vystoupení švédské akrobatky Mandy Rydman. „Navzdory tomu, že se jedná o třetí termín představení, máme prodaných poměrně dost vstupenek a byli bychom rádi, aby jej diváci konečně viděli. Navíc se jedná o akrobatku, která je s Jatky78 spojena od počátku jejich vzniku. Jde o Mandino první sólové představení, které vznikalo přímo na Jatkách78. Opravdu se těšíme a doufáme, že představení proběhne,“ říká PR manažerka Jatek78 Zuzana Hošková. Manda Rydman by nyní měla v Praze vystoupit 15. a 16. září.

Jeden chystaný projekt se pak divadlo rozhodlo úplně zrušit. „Měli jsme letos skutečně ambiciózní plán – hodně zahraničních hostování, která jsou sice finančně náročná, ale chceme je přivážet, protože tím tento obor posouváme dál a chceme, aby se odborníci i laické publikum mohli dostat také k takovým inscenacím,“ vysvětluje Hošková. Projekt s francouzským souborem Compagnie XY, který patří ke světové špičce nového cirkusu, nakonec museli zrušit. „Představení se měla uskutečnit ve Foru Karlín. Jde o produkčně velmi nákladnou show a z toho důvodu jsme potřebovali dát do prodeje více vstupenek, než umožňuje kapacita Jatek78. Vzhledem k tomu, že ještě nevíme, kdy dojde ke zrušení stávajícího omezení maximální kapacity a jaká bude nálada a chuť lidí chodit na velké akce, jsme se rozhodli toto představení zrušit,“ dodává Zuzana Hošková.

Letní scénu Jatka78 odstartovala už 27. května kabaretem Pot a lesk v režii Rosti Nováka a Vítka Nezvala, v němž vystoupily všechny soubory, které na holešovické scéně hrají. Od té doby stihla Jatka78 divákům připravit hned několik premiér. O jednu z nich se postaral domácí soubor Cirk La Putyka, který uvedl novou show Kaleidoscope, s níž nyní jezdí i po dalších českých městech. Spitfire Company uvedli inscenaci Prezidementi a na Pražskou tržnici se vrátila také Amerikánka Viktora Tauše, na kterou se mohou fanoušci těšit i v září.

Nyní mají Jatka78 divadelní prázdniny. Hned první zářijový den ale zahajují novou divadelní sezónu. Její program najdete TADY.

2020-08-03T08:49:55+02:00 3. srpna 2020|Štítky: , |